Z życia szkoły

DZIEŃ PATRONKI Marii Dąbrowskiej

            9 października obchodziliśmy Dzień Patronki Szkoły. Był on okazją nie tylko do przybliżenia postaci Marii Dąbrowskiej. Tegoroczne obchody pomyślano tak, by odpowiadały różnym gustom i pozwoliły na prezentację talentów młodzieży. Wśród zadań znalazły się: konkurs wiedzy na temat życia

i twórczości pisarki, zaprojektowanie okładki do powieści „Noce i dnie”, prezentacja walca, ody na cześć Marii Dąbrowskiej i interpretacja wokalna utworu „Od nocy do nocy” do muzyki Waldemara Kazaneckiego i słów Agnieszki Osieckiej.

            Konkurencje oceniało jury w składzie: pani Danuta Ryszewska, pani Małgorzata Kalinowska, pani Joanna Sobiech i pan Janusz Welenc.

            W trakcie uroczystości wystąpiły z krótkim recitalem niezwykle utalentowane Maja i Zuzanna Jabłońskie z klasy I a, które zaprezentowały trzy utwory: „Czas nas uczy pogody”, „Jak na lotni” i „Cyrk nocą”. 

            Wszystkie klasy wzięły udział w obchodach rocznicy urodzin pisarki. Wykazały się pomysłowością, zaangażowaniem i …odwagą.  I. miejsce zdobyła klasa I a, drugie III a, trzecie II b. Jednak tak naprawdę klasyfikacja miała tylko  symboliczny charakter. Dlatego wszystkim klasom należą się podziękowania, których materialnym dowodem były upominki. Wśród nich znalazły się tzw. drzewka Marii Dąbrowskiej, torty z wizerunkiem pisarki, słodycze. Zawdzięczamy je fundatorom. 

            Serdecznie dziękujemy za wsparcie rzeczowe i finansowe naszej uroczystości: pani Joannie Andrzejewskiej, panu Michałowi Zielińskiemu, pani Jolancie Nagórek, pani Annie Olszewskiej, panu Rafałowi Dyszkantowi i Radzie Rodziców.

                                                                                  Katarzyna Kłodnicka, Joanna Królikowska




>> Zdjęcia <<


Wycieczka edukacyjno- historyczna do Stutthofu

19 września 2017r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie uczestniczyli w  wycieczce edukacyjno- historycznej do Stutthofu .Młodzież przybyła do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Pomorskie). Nadrzędnym programem wycieczki była lekcja historii w terenie -obóz koncentracyjny.  Uczniowie zapoznali się z wyeksponowanym tu zbiorem stanowiącym – po Bramie Śmierci – symbol KL Stutthof - wysokim na ponad metr stertę fragmentów obuwia – głównie podeszew. Następnie zwiedziła jeden z trzech zachowanych oryginalnych obozowych baraków mieszkalnych. W jednym z nich odtworzono tzw. izbę nocną – salę z podłogą wyłożoną barłogami - słomą i rzuconymi na nią derkami. W baraku, oprócz drewnianych prycz, wyeksponowane są m.in. obozowe pasiaki oznaczone na piersiach kawałkami materiału z numerem ewidencyjnym  danego więźnia oraz literą oznaczającą narodowość. W pomieszczeniu zainscenizowano także salę jadalnię ze zbitymi z desek stołami zastawionymi metalowymi miskami. Młodzież mogła zobaczyć krematorium i komorę gazową. Po drodze do tych miejsc uczestnicy wyjazdu zobaczyli postawiony w 1968 roku pomnik upamiętniający ofiary obozu. Obelisk mający formę położonego poziomo graniastosłupa skrywa w swoim wnętrzu prochy zmarłych w obozie więźniów, w tym prochy z krematorium, ale też zatytułowany "Stutthof w kilka dni później". 

             Na twarzach uczniów obecne było skupienie i zaduma. Weselszą częścią wyjazdu były chwile spędzone nad polskim morzem w Stegnie. Dźwięk fal pomógł odprężyć się i odpocząć przed nadchodzącymi wielkimi krokami lekcjami, które miały nastąpić już następnego dnia.
 
Autor
Hanna Śliwińska

Uroczystości 1 września


Choć rok szkolny rozpoczął się 4 września, reprezentacja naszej szkoły 1 września wzięła udział w uroczystych obchodach 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tego dnia odbyła się w kościele parafialnym msza święta z udziałem władz miasta, przedstawicielami służb mundurowych, różnych instytucji, szkół oraz orkiestry.Następnie w parku miejskim przed pomnikiem Orła Białego odczytano apel poległych i złożono kwiaty   m. in. również delegacja naszej szkoły.





Kangur Matematyczny 2017



Mamy już
wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2017

Dyplomy i nagrodyotrzymują:

 

  • Paluszewski Kamil (klasa 1b) z wynikiem: bardzo dobry

  • Spychalski Michał (klasa 1a) z wynikiem: wyróżniony

 

Gratulujemy  i  życzymy  dalszych  sukcesów.