Z życia szkoły

"100 lat Niepodległej"

 W dniu 9 listopada 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej
w Żurominie odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na tę okoliczność, oprócz montażu słowno-muzycznego, przygotowano ciekawy program wspólnego świętowania.
Młodzież szkolna zaprosiła gości oraz sponsorów, którzy w trakcie uroczystości wręczali dyplomy i nagrody zwyciężcom w różnych konkursach tematycznych. Ten wyjątkowy dzień zapoczątkowany został testem wieczy międzyklasowej o tematyce wolnościowej. Zwyciężcami zostały równolegle dwie klasy: IIIB oraz IIB.
Młodzież naszej szkoły miała także niecodzienną okazję, by zaprezentować stroje pokazujące zmieniającą się modę na przestrzeni stu lat. Uczniowie wykazali się pomysłowością
i uzyskali uznanie publiczności.
Rozstrzygnięto również trzy konkursy:
W konkursie fotograficznym, pt. "Miejsca pamięci na terenie powiatu żuromińskiego i okolic". Pierwsze miejsce zdobyła Maja Jabłońska z klasy IIA.
W kategorii – Indywidualny test wiedzy historycznej, pt. "Walki Polaków o niepodległość w latach 1795-1918", pierwsze miejsce zdobył Adam Gesek z klasy ID.
W konkursie plastycznym zainspirowanym tematyką walki Polaków o niepodległość pierwsze miejsce zdobyła Alicja Lipska z klasy ID.
Organizatorzy święta przygotowali 100 nagród na 100-lecie Niepodległej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, którym serdecznie dziękujemy, a są nimi:
  • Renata i Waldemar Budkowie,
  • Bank Spółdzielczy w Żurominie,
  • Robert Lichoń, firma PRODMAX,
  • Tomasz Lewalski,
  • Joanna i Grzegorz Andrzejewscy,
  • Kwiaciarnia "Łucja" – Łucja Suska,
  • Drogeria Jaśmin,
  • Bank Spółdzielczy w Ciechanowie.
O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna przystąpiła do odśpiewania czterozwrotkowego Hymnu Polski. Był to moment podniosły i niezwykle wzruszający.
Następnie klasa IID z okazji rocznicy święta przygotowała i przedstawiła scenkę tematem, udowadniającą, że możliwe jest łączenie dwóch pokoleń: współczesnego, zapatrzonego
w smartfony i tablety, i wcześniejszego, rozpamiętującego swój udział w walkach o Niepodległą Polskę.
Wszyscy oddali się refleksji i zadumie.
Uczestnicy uroczystości mieli również okazję wysłuchać wzruszających pieśni patriotycznych oraz recytacji wierszy laureatów konkursu recytatorskiego, w którym pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Jabłońska z klasy IIA.
Na koniec obchodów rozegrano "Szczypiorniaka" – turniej piłki ręcznej.
Zwyciężcą turnieju została klasa IIE, drugie miejsce zajęła klasa IIID, a trzecie – IID. Członkiwie dużyny zwycięskiej otrzymali pamiętkowy dyplom i nagrody.